Ses telindeki iyi huylu kitlelerin mikrolarengoskopi altında çıkarılması ameliyatına ses teli ameliyatı denir.

Ses Teli Ameliyatı Nedir?

Sesin yanlış ve kötü kullanımı sonunda ses teli nodülü oluşabilir. Ses teli nodüllerinde, ses tellerinin dinlendirilmesi ile iyileşme görülse de, bazı durumlarda ses terapisiyle birlikte sesin doğru kullanımı eğitimi alınması gerekir. Ses terapisi ile nodüllerin büyük bir kısmı gerileyebilir ancak hastanın sorunları bu yöntemle de geçmiyorsa, cerrahi tedavi olan ses teli nodülü cerrahisi gündeme gelebilir. Cerrahi müdahalede; endoskopik yöntemlerle, direkt larengoskopi veya süspansiyon larengoskopi denilen mikrolarengoskopi altında nodüller çıkarılır. Ameliyatta lazer de kullanılır.

Ses Teli Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ses teli ameliyatı mikroskop altında, genel anestezi şartlarında yapılır. Genellikle ameliyat süresi 1 saatte olmaktadır. Hastalığın derecesine göre bu süre daha az ve daha uzun olabilir.

Ses tellerinin cerrahi ile tedavi edilen hastalıklarının bazıları şunlardır:

 • Ses Teli Nodülleri
 • Ses Teli Polibi
 • Ses Teli Kisti
 • Ses Teli Granulomu
 • Ses Telinde Oluk (Sulkus Vokalis)
 • Ses Teli Felci (Tek Taraflı)
 • Ses Teli Felci (İki Taraflı)
 • Ses Teli Kanseri
 • Ses İnceltme
 • Ses Kalınlaştırma
 • Yaşlı Ses (Presbilarinks)
 • Ses Telinde Reinke Ödemi

Ameliyat Sonrası Ne Yapılır?

Hastaların, cerrahiden sonra mutlaka ses terapisi almaları gerekebilmektedir. Ses hijyeni sağlamayan, sesini yanlış ve kötü kullanan kişilerde ses teli nodülü ameliyat sonrasında tekrarlayabilir.

Ses teli ameliyatından sonra sigara kullanan kişilerde iyileşme yavaş olabilir, şikayetler geçmeyebilir ve hastalık tekrarlayabilir.

Ne yazık ki bu hastalığın ilaç ile kalıcı tedavi sağlamak mümkün değildir.

Ses Teli Ameliyatından Sonra Hemen Konuşabilir miyim?

Ses teli ameliyatından sonra diğer ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat olan yerin dinlendirilmesi oldukça önemlidir. Genellikle ameliyatın büyüklüğüne göre 3 veya 7 gün ses istirahati hastalara önerilmektedir. Ses istirahati yapılmaması durumunda kalıcı ses kısıklıkları veya ses tellerinde yapışıklıklar gözlenebilir. Ses istirahati demek kısık sesle konuşmamayı da içermektedir. Öksürük ve boğaz temizleme gibi hareketlerin de yapılmaması gerekmektedir.

Ameliyattan Sonra Hastanede Kalış Süresi Ne Kadar Olmaktadır?

Ses telleri gırtlakta yer almaktadır. Bu bölgenin cerrahileri sonrasında yakın takip ve gözlem oldukça önemlidir. Bu cerrahileri geçiren hastaların bir gün boyunca tam teşekküllü hastanede izlenmesi uygun olacaktır.

Ses Teli Ameliyatı Fiyatları 2024

Ses ameliyatı fiyatı, kişinin ihtiyacına göre değişebilir ve birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında kişinin sağlık durumu, müdahale gerektiren ses problemi, cerrahi teknik ve kullanılacak malzemelerin türü gibi etkenler yer alır. İzmir Manisa ses teli ameliyatı fiyatı, kişinin ihtiyaçlarına göre değişen bir cerrahi müdahale olduğu için mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına danışılarak teşhis ve tedavi planı yapılmalıdır. Bu sayede doğru bir tedavi yöntemi belirlenebilir ve ses ameliyatı fiyatı hakkında doğru bilgi alınabilir.