Bademcikler boğazın girişinde her iki tarafında yer alan lenf dokularıdır. Tekrarlayan enfeksiyonlarında ve normalden büyük olması nedeniyle ameliyatı gerekli olabilir. 

Bademcik (Tonsil) Nedir?

Bu yapılar, boynumuzda, kasığımızda ve vücudumuzun diğer bölgelerinde bulunan lenf dokusu veya bezleri yapısına benzeyen yapıdadır. Bunlar, boğazın gerisini bir daire gibi çevreleyen dokunun (waldeyer halkası) parçalarıdır. “Geniz”, burunun arkasında bulunan boşluğa verilen isimdir. Geniz eti (adenoid vejetasyon-hipertrofi), boğazın üst kısmında, burun ve yumuşak damağın arkasında yerleşmiştir; bademciklerin tersine, özel aletler olmadan doğrudan gözle görülemezler. Bademcikler (tonsiller) ise, boğazın gerisinde her iki tarafta yerleşmiş, boyutları değişebilen iki adet dokudur.

İzmir Manisa Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

Ameliyat için kesin bir yaş yoktur. Hastaya verdiği zarara göre karar verilir. Sık kabul edilen durum tonsil ameliyatı için hastanın 3 yaşını doldurmasıdır. Birçok kez çocuk büyüsün diye beklemek hastaya zararlı olabilmekte ve tedavi başarısını düşürmektedir.

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Tonsil ve adenoidin alınmasına karar vermek, bazen kolaysa da bazen hastayı belli bir süre takip etmeyi gerektirir. Ameliyata karar verilmesine neden olan durumlar şunlardır:

  • Sık sık infeksiyon geçirilmesi: Genelde kabul edilen durum, birbirini takip eden yıllarda, senede 3 veya daha infeksiyon geçirilmesidir. 
  • Tonsillerde infeksiyon olmasada yutmayı zorlaştıracak kadar büyümesi 
  • Tonsil dokusunun tek taraflı büyümesi (lenfoma veya başka habis hastalıkların belirtisi olabileceğinden) 
  • Tonsil üzerinde ağız kokusuna neden olacak şekilde sık sık birikim olması 
  • Adenoid dokusunun nefes almayı bozacak kadar büyümesi 
  • Orta kulak iltihabı (otitis media) ve işitme kaybına neden olması 
  • Sık sık sinüzit ve alt solunum yolu problemlerine neden olması

 

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) Nasıl Yapılır?

Tonsil için bazen lokal anestezi yapılmasına rağmen adenoid dokusunun alınması genel anesteziyi gerektirir. Tonsil’in alınması uygun kesi ile etrafındaki kapsül ile birlikte çıkarılması şeklinde olur. Ameliyat sonrası genellikle hastanede yatmak gerekmez, ancak genel anestezi alınan durumlarda ameliyat sonrası anestezi kontrolü ve kanama riski açısından 1 gece hastanede kalınması gerekebilir.

Bademcik Ameliyatının (Tonsillektomi) Riski ve Komplikasyonları Nelerdir?

Her ameliyat gibi bademcik ve geniz eti ameliyatlarının da risk ve komplikasyonları olabilmektedir. Lokal veya genel anestezi her zaman için kendine özgü riskleri taşır. Ancak anestezi teknik ve ilaçlarındaki gelişmeler her geçen gün bu riski azaltmaktadır. Bunun dışında en sık görülen komplikasyon kanamadır. Bazen ciddi boyutlara ulaşabilmesine rağmen, dikkatli ve titiz bir çalışma ve hastanın uygun takibi ile bu problem nadir görülmektedir.Özellikle erişkin hastalarda olmak üzere ağrı hastayı en çok rahatsız eden durumdur. Ameliyat sonrası farenjit oluştuğuna dair inanış vardır. Bu yanlış bir düşüncedir. Hastalar bademcik alındıktan sonra hiç boğaz ağrısı olmayacağı beklentisine girerlerse yanılabilirler. Mevcut farenjitin bademciklerin alınmasıyla bir ilgisi yoktur. Hatta bazen infeksiyonlu tonsiller farenjiti arttırırlar.

Bademcik ameliyatlarında daha az kanama ve daha iyi ağrı kontrolü sağlayan teknikler de bulunur.

Bizact aleti ile yapılan bademcik ameliyatlarında

 • hastaların ameliyatlarının daha hızlı tamamlandığı,
 • çocukların daha az anestezi aldığı,
 • kanama kontrolünün daha iyi olduğu ve
 • ameliyat sonrasında daha az ağrının olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir.

Kliniğimizde bademcik ameliyatları Bizact aleti ile yapılmaktadır.

Bizact ile bademcik ameliyatı için 0532 448 3789’a WhatsApp mesajı gönderebilirsiniz.

 

Bademcik Ameliyatından (Tonsillektomi) Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

En çok uyulması gereken kurallar beslenme ile ilgilidir. Özellikle ilk 3 günde kanama olasılığı daha çok olduğu için soğuk ve sıvı gıdalar seçilmelidir. Bu nedenle soğuk süt, çorba, meyve suyu, muhallebi, dondurma gibi besinler idealdir. Ameliyatın ilk gününde koyu renkli kan kusulması normaldir ve yutulan ameliyat sırasında yutulan kanla ilgilidir. Ancak sürekli kırmızı renkli yeni kan gelmesi hemen doktorunuza başvurmayı gerektirir. 4. günden itibaren yavaş yavaş normal gıdaya geçilir. Hastanın ağrı nedeniyle birşey yemek istememesi ağrının devamına neden olur. Mutlaka bol miktarda sıvı alınmalıdır. Ameliyattan sonra hafif ateş olması beklenen bir durumdur. Yeterli sıvı alınması ve ateş düşürücü ilaçlarla genellikle normale döner. Bazen hastalar ameliyattan birkaç gün sonra doktora başvurarak bademcik bölgesinde iltihap geliştiğinden yakınırlar. Bu genellikle bademcikler alındıktan sonra o bölgede beyaz bir örtü oluşturan iyileşme dokusunun hastayı yanıltmasıdır.

İzmir Manisa Bademcik Ameliyatı Fiyatları 2024

Tonsillektomi ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bademcik ameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır. Aynı zamanda tercih edilen tekniğe göre de değişebilmektedir.