Delik kulak zarının (timpanik membran perforasyonu) tamirine miringoplasti denilmektedir. Genellikle kronik otitis media sonrasında oluşan kulak zarı deliklerinde bu ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. 

İzmir Manisa Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı (Miringoplasti) Nedir?

Delik kulak zarının tamirine miringoplasti denilmektedir. Genellikle kronik otitis media sonrasında oluşan kulak zarı deliklerinde bu ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Genellikle kulak zarının tamirinde kulaktan alınan kıkırdak veya kıkırdağı saran zar (perikondrium) veya her ikisi bir veya kulak arkasında çiğneme kasının zarı (temporal fasya) kullanılır. Miringoplasti ile birlikte kulak zarı tekrar oluşturulur ve orta kulağın dış dünya ile bağlantısı engellenmiş olur. Bu hem işitme azlığını tedavi eder hem de kulak zarının delik olmasından dolayı oluşabilecek kulak enfeksiyonlarının ve bu enfeksiyonların komplikasyonlarından bir koruma duvarı sağlar.

Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı (Miringoplasti) Teknikleri Nelerdir?

Underlay, Overlay, over-underlay gibi farklı teknikler vardır. Bu tekniklerin çeşitliliğini kullanılan greftin (yama parçasının) kulak zarına nasıl serildiği ile ilişkilidir ve teknik isimlerdir.

Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı (Miringoplasti) Her zaman Kulak Arkasından mı Yapılır?

Genellikle dış kulak kanalı dar veya cerrah bu ameliyatlara yeni başlamışsa kulak arkasından yapılır. Ama eğer kulak zarı deliği (timpanik membran perforasyonu) çok büyük değilse, kulak kanalı yeteri kadar genişse ameliyat kulak içinden (transtimpanik miringoplasti) şeklinde yapılabilinir. Bu ameliyatta doku iyileşmesi daha iyi olup, kepçe kulak oluşması gibi problemler görülmez. Ancak deneyimli ellerde bu ameliyatlar yapılabilinir.

Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı (Miringoplasti) Hangi Durumlarda Yapılır?

Kulak zarı delik olan hastalara yapılmaktadır. Bu zar kulak enfeksiyonları sonrasında delik kaldığı gibi, travma-darbe sonrasında da delik kalmış olabilir.

Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı (Miringoplasti) Hangi Durumlarda Yapılmaz?

    • Aktif kulak enfeksiyonunda
    • Alerji atağında
    • Otitis eksterna (Dış kulak yolu enfeksiyonu)
    • 3 yaşından küçük hastalara