Kepçe kulak ameliyatı oldukça önemlidir. Kepçe kulak, kulak ile kafa arasındaki açının normalden daha fazla ve/veya kulak sayvanının normalden büyük olmasından kaynaklanır.

 Otoplasti – Kulak Estetiği Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Psikolojik değişim ve gelişimin yaşandığı çağlarda estetik görünüm, çocuklar için büyük bir sosyal sorundur. Kepçe kulaklı çocuklar arkadaşları tarafından alay konusu olmaktadır. Bu durum çocuğun psikolojisinde telafisi zor kalıcı izlerin oluşmasına neden olmaktadır. Kepçe kulak sorununun tedavisi cerrahidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) Ne Zaman Yapılmalıdır?

Psikolojik nedenlerden dolayı cerrahi okul öncesi dönemde yapılmalıdır. Erişkin hastalar için herhangi bir yaşta yapılabilinir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Nasıl Yapılır?

Tek taraflı ya da çift taraflı olarak yapılan otoplasti ameliyatları için küçük çocuklarda her zaman genel anestezi tercih edilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı – otoplasti için tanımlanmış çok sayıda farklı teknik ve yaklaşım mevcuttur. Bu tekniklerde;

  • kıkırdaklara dikişler kullanılarak şekil vermek,
  • kıkırdakların şekil almalarını kolaylaştıracak zayıflatmalar yapmak,
  • kıkırdakları kısman çıkartmak işlemleri bulunmaktadır. 

Tekniğin seçiminde yaş ve sorunun nedeni veya nedenlerinin belirleyici rol oynadığı bilinmelidir.

Otoplasti – Kulak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında ciddi ağrı şikayeti olmaz. Ancak bazen sık kullanılan ağrı kesici ilaçlar gerekebilmektedir. 

Ameliyat sonunda işlem yapılan kulaklar üzerine bandaj uygulanır. Kontrol amacıyla ilk hafta içinde birkaç kez değiştirilmektedir.

Ameliyat sırasında alınması gereken dikişler kullanıldıysa bunlar da birinci haftada yapılan kontrolde alınmaktadır. 

Hastaların ilk iki hafta sürekli takiben ilk bir ay boyunca yatarken kulakları uygun pozisyonda tutacak şekilde bandaj ya da kafa bandı kullanılması önerilmektedir. 

Ameliyat sonrası doku iyileşmesi genellikle iki ayda tamamlanmasına karşın özellikle kulağa dikişlerle şekil verilen ameliyatlarda kulak kepçesinin altı ay boyunca çekiştirme şeklindeki travmadan korunması gerekebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti – Kulak Estetiği) Fiyatı 2024

Otoplasti ameliyat ücretleri ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İzmir Manisa Kulak Estetiği fiyatlarının 2024 belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin kulak estetiği ameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.