Dolgu: Dudak dolgusu ve diğer yüz dolguları gibi ameliyatsız estetik uygulamalar için bu makalede ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Dolgu (Filler) Uygulamaları

Cilt derisinin temel yapısını oluşturan madde hyaluronik asittir. İlerleyen yaşlarla birlikte insan vücudu su tutma özelliğini ve hyaluronik asit dengesini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Bu kayba bağlı olarak ciltte kırışıklıklar ve çizgiler olur. Günümüzde ciltteki bu problemlere çözüm olarak geliştirilen ve yaygın olarak kullanılmakta olan yöntemlerden biri de dolgu yöntemidir.

Yüz Dolgusu Nedir?

Yüz dolgusu, yüzde yer alan kırışıklıkları, çökmeleri ve çizgileri gidermek amacıyla yapılan bir estetik uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında hyaluronik asit isimli özel bir madde kullanılır. Bu madde cildin yapısında da doğal olarak bulunmaktadır. Yani cilt ile çok iyi bir uyum kurar. Cildin ihtiyaç duyduğu hacmi oluşturur, yüzün canlı, genç ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Dolgu Uygulamaları Yüzde Hangi Bölgelere?

 • Çene bölgesi ve çevresine
 • Yanaklar ve yanak çevresine
 • Gözaltları ve göz çevresine
 • Burun bölgesine
 • Ağız ve dudakların çevresine
 • Dudaklara
 • Nazolabial bölgeye
 • Elmacık kemiği bölgesine

Dudak Dolgusu İzmir Manisa

Kırışıklıkların ve çizgilerin en sık gözlemlendiği bölgelerden biri dudak ve çevresidir. Dudak dolgusu uygulaması ile daha kalın, daha hacimli ve daha belirgin dudaklara sahip olmak oldukça kolaylaşmıştır. erhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan derin çizgilerden kurtulmak, dolgun ve gösterişli dudaklara sahip olmak mümkündür. Bireyler dolgu uygulaması ile sağlıklı, istediği boyutta şekillenmiş ve nem dengesini yeniden kazanmış dudaklara sahip olabilmektedirler.

Dolgu Kimlere Yapılabilir?

 • 18 yaşını doldurmuş,
 • uygulamaya engel herhangi bir sağlık durumu olmayan
 • endikasyon dahilinde herkese yapılabilir.

Filler uygulamaları, hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara önerilmez.

Dolgu Kalıcı Mıdır?

Yüz dolgusu ile elde edilen kazanımlar kalıcı değildir. Dolgu uygulamaları sırasında kullanılan hyaluronik asit zaman içerisinde cilt dokuları arasında erir ve kaybolur. Dolayısıyla yüzde meydana getirdiği hacim ve olumlu değişimler de ortadan kalkar. Yüz dolgusu uygulamalarının kalıcılık süresi yaklaşık 6 ay-1 yıldır. Bu süre hastaya ait faktörlerden dolayı göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Yüze yapılan filler uygulamalarından önce, hedef bölgeye anestezi kremi sürülür. Dolgu uygulaması boyunca yapılan tüm işlemler hastaya özel olarak planlanmıştır. Bu plan dahilinde hyaluronik asit olarak bilinen filler maddesi; hastanın belirlenen yüz bölgelerine uygulanır. Böylece uygulamanın yapıldığı bölge hacim kazanır, gerginleşir ve gençleşir. Filler uygulamaları maksimum yarım saat içinde tamamlanır.

Dolgu Uygulamasını Kimler Yapar?

Dolgu uygulaması genellikle güvenli bir ameliyatsız estetik girişimdir. Ancak nadiren kalıcı kozmetik sorunlar, enfeksiyonlar ve doku erimesi (nekroz) gözlenebilmektedir. Bu nedenle bu prosedür uygun tıbbi koşullarda ve uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.

Dolgu Uygulaması Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bu prosedür uygulandıktan hemen sonra kişiler normal gündelik hayatlarına hızlıca dönebilirler. Uygulama nedeniyle uygulamanın yapıldığı bölgede ödem ve belirginleşme beklenen etkilerdir. Bu durum 1-2 günlük sürede geçecek ve bölge istenilen şekline kavuşacaktır. Ayrıca uygulamanın yapıldığı bölgeyi bir gün boyunca su ile temas ettirmemek gerekir. Uygulama yapılan dudaklara sıcak ve soğuk temastan kaçınılmalıdır. Bir gün boyunca ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması önerilmektedir. 48 saatlik zaman zarfında kozmetik ürün kullanılmaması ve kontrol amaçlı dahi olsa baskı uygulanmamalıdır.

Dudak Dolgusu ve Yüz Dolgu Fiyatları 2024

Dolgu işlemleri dünyanın her yerinde çok fazla talep görmekte ve yüz güldürücü sonuçlar ede edilmektedir. Ayrıca, uygulama sırasında yapılan tüm işlemler kişiye özel olarak planlanmaktadır. Uygulama ücretleri uygulama yapılacak yere ve kullanılacak dolgu malzemesi miktarına (1 cc üzerinden) bağlı değişmektedir. Açıkçası bu durumlara göre hesaplanmaktadır. Bu yüzden İzmir Manisa dudak dolgusu ve yüz dolgusu fiyatları da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İzmir ve Manisa‘dan bir çok ameliyatsız burun estetiği tedavisi uygulanmaktadır.