Dil bağı, tıp dilinde ankiloglossi ismi verilir. Dil bağının kısa olması ile karakterizedir. Dil yukarı kaldırılmaya çalışılınca rahatlıkla görülür. Konuşmayı çok fazla etkilemez.

Dil Bağı (Ankiloglossi) Nedir?

Çocuklarda görülen hastalıklardan biri de tıptaki adı Ankiloglossi (Ankyloglossia) olan, dil bağı veya dil altı bağı sorunu veya halk arasında dil bitiği isimleri sıklıkla kullanılır. Sorun, ağız tabanıyla dil arasında bulunan bağın (tıptaki adı frenulum) kalın veya kısa olmasından kaynaklanır. Söz konusu soruna bağlı olarak dil hareketleri kısıtlanır. Bu durum da, sorunu yaşayan çocuğun konuşmasını ve beslenmesini olumsuz etkileyebilir. Fakat genellikle ciddi bir soruna yol açmaz. Konuşmayı çok etkilemesi beklenmediği için, konuşmayan bir çocukta ameliyat sonrasında konuşması beklenmez. Mutlaka başka bir sebep olabiliceği unutulmamalı ve en kısa zamanda kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekir.

İzmir Manisa Dil Bağı Tedavisi Nedir?

Dil bağı sorunu olduğunu düşünüyorsanız en kısa zamanda kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız önerilir. Doktorunuz muayene ettikten sonra ameliyat olması önerilebilinir. Genellikle ameliyat sedasyon altında veya genel anestezi altında yapılabilinir. Eğer dil bağı çok büyükse ameliyat tekniği biraz geniş olabilir.