Endoskopik Sinüs Cerrahisi, özellikle sinüzit ve burun polibi (nazal polip) hastalıklarında günümüzde sıklıkla kullanılan ve hastanın ameliyat sonrası hayat kalitesini eski yöntemlere göre oldukça arttıran bir tekniktir.

İzmir Manisa Sinüzit Ameliyatı – Burun Polibi Ameliyatı (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi) Nasıl Yapılır?

Sinüzit için yapılan ameliyatlar son yıllarda çok ilerlemiştir. Bu ilerlemenin en önemli sebebi endoskop denilen ve burun içine sokulan bir kamera aracılığı ile monitörden ameliyat yapmaya imkan veren cihazların kullanılmaya başlanmasıdır. Endoskopik yöntemle (görüntülü muayene ve ameliyat) hem burun içi gibi dar ve karanlık bir yerde çalışmayı kolaylaşmakta hem de sinüzite yol açan asıl faktör düzeltilip diğer sağlam bölgelere dokunulmamaktadır. Bunun sayesinde hastalar hızla iyileşmektedir. Bu ameliyat hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilinir. Ameliyatta en önemli amaç, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemektir. Genellikle sadece burun içinden girmek yeterlidir. Bazen maksiller sinüse girmek için dudak altından bir kesi gerekebilir. Endoskopların yardımıyla  burun içindeki et (alt konka hipertrofisi), kemik eğriliği (septum deviasyonu) gibi diğer hastalıklar da tedavi edilebilmektedir. Ameliyattan sonra hekimin tercihine göre burun içine tampon konabilir.

{youtube}peTAJID6zs8{/youtube}

Sinüzit Ameliyatı – Burun Polibi Ameliyatı (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi) Öncesinde Nelere Dikkat Etmeliyim?: 

  • Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve benzeri  ilaçlar  ameliyattan en az bir hafta önce kesilmelidir. 
  • Kronik bir hastalığınızın olup olmadığını mutlaka kbb doktorunuza ve anestezi doktoruna bildiriniz.
  • Kadın hastaların adetli olmaması ameliyat sonrası hasta kalitesini etkileyen önemli bir faktördür.
  • Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.
  • Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun.
  • Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Ojelerinizi mutlaka çıkarınız. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).
  • Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.
  • Ameliyattan önceki gün gece 00.00’dan sonra su dahil hiçbirşey yenilip içilmemesi anestezi uygulaması açısından önemlidir.
  • Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

 

Sinüzit Ameliyatı – Burun Polibi Ameliyatı (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi) ‘nın Zararları Nelerdir?

Anestezi komplikasyonları dışında endoskopik ameliyatta en sık görülen problem kanamadır. Bu bazen cerrahın çalışmasını engelleyecek kadar şiddetli olur ve ameliyatta asıl amaç kanamayı durdurmak haline gelir. Bunun dışında burun ve sinüslerin çevresinde önemli organlar bulunduğu için ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar arasında göz çukuru içine girilerek göz küresi ve sinirinin zedelenmesi, beyin zarının delinerek beyin sıvısının burun içine akması, beyine giden büyük damarların yaralanması, beyin absesi gibi ciddi problemlerin yanı sıra bazı küçük ve daha sonra tedavi edilebilen komplikasyonlar da vardır.

Sinüzit Ameliyatı – Burun Polibi Ameliyatı (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi) ‘ndan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Endoskopik yöntemle yapılan ameliyattan sonra en önemli konu pansumanların uygun yapılmasıdır. Sinüzit ameliyatında pansuman burun içinin uygun şekilde temizlenmesi anlamına gelir. Bunun için başlangıçta birkaç günde bir daha sonra daha seyrek olarak doktorunuza gitmeniz gerekecektir. Kaç günde bir temizlenmesi gerektiği ameliyatın seyrine ve doktorun tercihine göre değişir. Doktorunuz her pansumandan sonra bir sonraki görüşme zamanını söyleyecektir. Hasta kendisi burun içini serum fizyolojikle yıkayarak yapışma ve birikintileri önlemeye çalışabilir.

Sinüzit Ameliyatı – Burun Polibi Ameliyatı (Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi) ‘ndan Sonra Sinüzitim Tekrarlar mı?

Endoskopik yöntemle ameliyat yapılmaya başlandıktan sonra sinüzitin tekrarlama oranı son derece düşmüştür. Ancak yine de özellikle alerjinin rol oynadığı sinüzitlerde tekrar problem oluşması görülebilir. Alerji toplumumuzda sanıldığından çok daha sık görülmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Fiyatları 2022 İzmir Manisa

Sinüzit ameliyatı ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sinüzit ameliyatı ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.

Sinüzit ve Sinüzit Ameliyatı (Endoskopik Sinüs Cerrahisi)