Prezervasyon rinoplasti’nin Türkçe karşılığı ile tam olarak koruyucu burun estetiği şeklinde isimlendirilmektedir. Bu işlem özellikle burun kemeri olan, burun çatısı yüksek kişilerde rahatlıkla uygulanabilen bir cerrahi yöntemdir. Daha önce burun estetiği yaptırmamış kişilerde eğer bir engel yoksa koruyucu estetik uygulaması daha uygun olabileceği belirtilmektedir.

Prezervasyon rinoplasti ile normal rinoplasti arasındaki fark nedir?

Prezervasyon rinoplasti; burun kıkırdak ve kemiğini besleyen perikondriyum ile periostunu ve ayrıca bağlarını yani ligamanlarını koruyarak mükemmel bir sonuç ve iyileşme sağlayan en güncel ve en popüler olan burun estetiği tekniğidir. Hasta diğer tekniklere nazaran daha hızlı iyileşir. Sayılı cerrahlar tarafından başarı ile yapılabilmektedir.

Kaç farklı prezervasyon rinoplasti tekniği vardır?

Açık ve kapalı koruyucu burun estetiği olmak üzere kabaca ikiye ayrılabilir. Açık prezervasyon rinoplasti’de burun sırtı açılır ve bağlar yani ligamanlar genellikle korunmaz. Ancak kapalı prezervasyon rinoplasti’de ise burun sırtı açılmadan cerrahi uygulanır ve açık tekniğe oranla iyileşme hızı oranları oldukça yüksektir.

Diğer bir sınıflama da, burun çatısının düşürülmesi için yapılan osteotomi yani kemik kırma işlemine göre ayrım yapılmaktadır. Push-down prezervasyon rinoplasti’de osteotomi yapılırken kemik parça çıkarılmaz, Let-down prezervasyon rinoplasti’de ise osteotomi işlemiyle birlikte kemik parçalar çıkarılmaktadır. İki tekniğin kullanım alanları birbirinden farklıdır ve deneyimli cerrahınız size en uygun tekniği uygulacaktır.

Push-down prezervasyon rinoplasti ya da Let-down prezervasyon rinoplasti tekniğine uygunluğunuzu değerlendirmek için kliniğimize bekliyoruz. @ Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Prezervasyon rinoplasti (preservation rhinoplasty) kimlere yapılır?

Koruyucu burun estetiği tekniğinin en baştaki avantajı çok hızlı iyileşmesidir. Hasta ameliyat sonrası 3. günde günlük işlerine ve sosyal ortamına rahatlıkla dönebilir. Çok az ağrı, ödem ve şişlik beklenir.

Burun ucunda herhangi bir kesi izi olmaz.

Burun sırtında ameliyat sonrasında ele gelen bir düzensizlik olmaz çünkü hastanın önceki doğal burun sırtı korunmuştur.

Burun ucu gayet hareketli olur diğer ameliyat tekniklerinde olduğu gibi taş burun, donmuş burun gibi durumlar olmaz.

Doğal burun bağları yani ligamanları korunduğu için burun ucunda düşme görülmez.

Koruyucu burun estetiği (prezervasyon rinoplasti) fiyatları İzmir Manisa Aydın

Koruyucu burun estetiği (preservation rinoplasti) ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin koruyucu burun estetiği ameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.