Prezervasyon rinoplasti’nin Türkçe karşılığı ile tam olarak koruyucu burun estetiği şeklinde isimlendirilmektedir. Bu işlem özellikle burun kemeri olan, burun çatısı yüksek kişilerde rahatlıkla uygulanabilen bir cerrahi yöntemdir.

Prezervasyon rinoplasti ile normal rinoplasti arasındaki fark nedir?

Prezervasyon rinoplasti; burun kıkırdak ve kemiğini besleyen perikondriyum ile periostunu ayrıca bağlarını yani ligamanlarını koruyarak mükemmel bir sonuç ve iyileşme sağlayan en güncel ve en popüler olan burun estetiği tekniğidir. Hasta diğer tekniklere nazaran daha hızlı iyileşir. Sayılı cerrahlar tarafından başarı ile yapılabilmektedir.

Kaç farklı prezervasyon rinoplasti tekniği (Push-down Let-down) vardır?

Açık ve kapalı koruyucu burun estetiği olmak üzere kabaca ikiye ayrılır. Açık prezervasyon rinoplasti’de burun sırtı açılır. Bağlar yani ligamanlar genellikle korunmaz. Ancak kapalı prezervasyon rinoplasti’de ise burun sırtı açılmadan cerrahi uygulanır. Açık tekniğe oranla iyileşme hızı oranları oldukça yüksektir.

Diğer bir sınıflama da, burun sırtının düşürülmesi için yapılan osteotomi yani kemik kırma işlemine göredir.

Push-down prezervasyon rinoplasti’de osteotomi yapılırken kemik parça çıkarılmaz.

Let-down prezervasyon rinoplasti’de ise osteotomi işlemiyle birlikte kemik parçalar çıkarılır. İki tekniğin kullanım alanları birbirinden farklıdır ve deneyimli cerrahınız size en uygun tekniği uygulacaktır.

Push-down prezervasyon rinoplasti ya da Let-down prezervasyon rinoplasti tekniğine uygunluğunuzu değerlendirmek için kliniğimize bekliyoruz. @ Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı

Prezervasyon koruyucu rinoplasti kimlere yapılır?

Bu tekniğinin en baştaki avantajı çok hızlı iyileşmesidir. Hasta ameliyat sonrası 3. günde günlük işlerine ve sosyal ortamına rahatlıkla döner.

Az ağrı, ödem ve şişlik olur.

Burun ucunda herhangi bir kesi izi tip plasti tekniğine göre değişir.

Burun sırtında ameliyat sonrasında ele gelen bir düzensizlik olmaz. Çünkü hastanın önceki doğal burun sırtı korunmuştur.

Burun ucu gayet hareketli olur.

Koruyucu burun estetiği (prezervasyon let-down push-down rinoplasti) fiyatları 2024 İzmir Manisa Aydın

Preservation rhinoplasty ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin prezervasyon rinoplastiameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.