Nazal polip; burun mukozasından ve sinüslerden kaynaklanan, burun içine doğru büyüyen üzüm salkımına benzeyen etlerdir.

İzmir Manisa Nazal Polip Nedir?

Sinüslerden kaynaklanan ve burun içine doğru büyüyen üzüm salkımına benzeyen etlerdir. Konka büyümesinden farkı, normalde burun içinde olmayan etlerin olmasıdır. Konka büyümesine göre daha fazla burun tıkanıklığına ve burun enfeksiyonuna (sinüzit) neden olurlar. Bazen burun ucundan dışarı veya genizden boğaza doğru sarkabilirler. Günümüzde nazal polipozisli kronik rinosinüzitte denmektedir.

Nasal Polip (Nazal Polipozisli Kronik Rinosinüzit) Neden Oluşur?

Nasal polip oluşmasının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak muhtemel nedenlerin başında alerjiler gelmektedir. Genetik (kalıtımsal) bir yatkınlığın olduğundan da söz edilmektedir. Ancak bazen kronik sinüzite bağlı olarak gelişebilir. Sinüs içini döşeyen mukoza alerji veya iltihaba bağlı olarak şişer ve sinüslerin ağzından çıkıp burun içine doğru büyür. Nasal polip genellikle her iki burun boşluğunda birden oluşur. Antrakoanal polipler ise nazal polipozisten farklı bir hastalıktır ve genellikle tek burun boşluğunda görülür. Eğer hastada nazal polip , astım ve ağrı kesici ilaçlara alerjisi varsa buna Samter triadı denir. Nazal polipleri olan hastalar mutlaka astım yönünden değerlendirilmelidir.

Nazal Polip (Nazal Polipozisli Kronik Rinosinüzit) Ne Gibi Belirtiler Yaparlar?

Nasal poliplerin en önemli belirtisi burun tıkanıklığıdır. Bunu dışında horlama, ses tonunda bozulma, burun akıntısı, baş ağrısı ve alerji ya da sinüzitin diğer belirtileri görülebilir.

Nazal Polip (Nazal Polipozisli Kronik Rinosinüzit) Muayenesinde Neler Görülür?

Burun Muayenesinde her iki tarafta ya da tek tarafta soluk renkli, ödemli ve burnu tıkayan bir kitle görülür. Etrafında akıntı görülebilir.

Nazal Polip (Nazal Polipozisli Kronik Rinosinüzit) Teşhisi Nasıl Konur?

Teşhis normal ve endoskopik yöntemlerle burunda etin görülmesiyle konur ancak yaygınlığını görmek için mutlaka bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekmektedir.

Nazal Polip (Nazal Polipozisli Kronik Rinosinüzit) Nasıl Tedavi Edilir?

Çok küçük polipler bazen kortizonlu sprey (intranazal steroid) ya da kortizonlu tabletlerle küçülüp hasta izleme alınabilir veya ilaç tedavisiyle şikayetleri gerilemeyen hastalarda sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi – fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi – Mini FESS) yapılabilir. Ameliyat öncesi bir süre ilaç tedavisi verilmesi gerekebilir. Ameliyat öncesi verilen ilaçlar ameliyatın daha kolay ve daha başarılı geçmesine olanak sağlayabilir. Yeni çıkan monoklonal antikor türevi ilaçlar da nazal polip hastalığının tedavisinde kullanılabilir.

Nazal Polip (Nazal Polipozisli Kronik Rinosinüzit) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Nasal polip için yapılan ameliyatlar son yıllarda endoskopik yöntemle (görüntülü yöntem) yapılan endoskopik sinüs cerrahisidir. Nasal polip sinüsler içinde de bulunduğu için ilgili sinüsünde tedavisi gerekir. Endoskopik yöntemde, ışık kaynağı, kamera ve monitör kullanılarak burun içinden girilir ve burun içi ile sinüslerdeki polip temizlenir. Burnun yan tarafındaki maksiller sinüse girmek için bazen dudak altından girilmesi gerekebilir. Ameliyat hem lokal hem de genel anestezi ile yapılabilir. Polip temizlendikten sonra sinüslerin burun içine açılım yerlerinin normale dönmesi sağlanmaya çalışılır.

Nazal Polip (Nazal Polipozisli Kronik Rinosinüzit) Ameliyatının Ne Gibi Zararları Vardır?

Anestezi komplikasyonları dışında endoskopik ameliyatta en sık görülen problemlerden birisi kanamadır. Bu bazen cerrahın çalışmasını engelleyecek kadar şiddetli olur ve ameliyatta asıl amaç kanamayı durdurmak haline gelmektedir. Bunun dışında burun ve sinüslerin çevresinde önemli organlar bulunduğu için ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar arasında göz çukuru içine girilerek göz küresi ve sinirinin zedelenmesi, beyin zarının delinerek beyin sıvısının burun içine akması, beyine giden büyük damarların yaralanması, beyin absesi gibi ciddi problemlerin yanı sıra bazı küçük ve daha sonra tedavi edilebilen komplikasyonlar da vardır. Bu sorunların oluşmasındaki riski en aza indirmek için konusunda uzman olan deneyimli hekimler ile görüşülmesi gerekmektedir.

Nazal Polip (Nazal Polipozisli Kronik Rinosinüzit) Ameliyatından Sonra Nelere Dikket Etmeliyim?

Endoskopik yöntemle yapılan ameliyattan sonra en önemli konu pansumanların uygun yapılmasıdır. Polip ameliyatında pansuman burun içinin uygun şekilde temizlenmesi anlamına gelir. Bunun için başlangıçta birkaç günde bir daha sonra daha seyrek olarak doktorunuza gitmeniz gerekecektir. Kaç günde bir temizlenmesi gerektiği ameliyatın seyrine ve doktorun tercihine göre değişir. Doktorunuz her pansumandan sonra bir sonraki görüşme zamanını söyleyecektir. Hasta kendisi burun içini okyanus suyu yıkayarak yapışma ve birikintileri önlemeye çalışabilir. Burun nemlendirici damlalar kullanması önerilebilir.