Burun estetiği sonrası nelere dikkat etmeliyim?:

Rinoplasti (Burun Estetiği) sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ilk 24 saatte yüzde şişlik, burun ve baş bölgesinde ise ağırlık hissi meydana gelebilmektedir. Bu komplikasyonları en hafif şekilde atlatmak için doktor tarafından gerekli ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Ameliyattan sonra göz çevresinde morarma görülebilir ve 1-2 gün sürebilir. Bu bölgeye soğuk uygulamak şişliğin derecesini azaltarak hastanın daha konforlu hissetmesini sağlayabilir. Başarılı geçen operasyonların ardından hissedilen ağrı daha az olacaktır. Ameliyat sonrası göz çevresinde meydana gelen şişliklerin inme süresi yaklaşık 1 hafta, morlukların iyileşme süresi ise yaklaşık 2 haftadır. Yine ameliyattan sonra oluşan fakat dikkatli incelenmediği takdirde dışardan kolaylıkla farkedilemeyen şişlikler ise birkaç ay sonunda tamamen yok olacaktır. Operasyonun ardından ilk birkaç gün az miktarda kanama görülmesi ve birkaç hafta sürebilen burun tıkanıklığı durumları normal kabul edilir. Eğer kanama yaşanmaması için tampon uygulaması yapılmış ise bu tampon birkaç gün içinde alınacak ve hasta daha konforlu bir yaşama kavuşacaktır.

Hastanın ameliyattan sonra dikkat edeceği en önemli konu burnuna ve yüzüne bir darbe almamasıdır. Ameliyat sonrası hasta istediği gibi beslenebilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Ne Zaman Yıkanabilirim?

Vücudunu ılık suyla yıkayabilir. Saçlarını yıkarken de başını geriye atarak burun üstündeki metal tampona ve altındaki bantlara su gelmemelidir.

Burun içine konan tamponlar, burun üstündeki metal tampon ve bantlar genellikle 1 hafta sonra çıkarılır. Doktorunuz tekrar burun üstüne bantlama yapabilir. Bu durumda duş alırken bantlara su gelmemesi önemlidir.

Rinoplasti Sonrası İlk Üç Ay Nelere Dikkat Etmeliyim?

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda öncelikle hastanın burun bölgesini koruma altına alması gerekir.

Dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbe, hareket ya da travma engellenmelidir. Bu nedenle özellikle ilk 1 ay içerisinde daha az hareket edilmeli, ağır sporlardan kaçınılmalı ve yüz üstü pozisyonda uykuya geçilmelidir.

Hasta yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalıdır. Ağrı kesici, akıntı ve tıkanıklığı giderici herhangi bir ekstra kullanıma gidilmemesi beklenir.

Akıntılar, kanamalar, şişlik ve ödemler beklenen durumlardır ve sabredilmesi gerekir. İlk 3 ay içerisinde hepsi azalarak yok olmaktadır.  Hastalar bu 3 ay için sabırlı olmalıdır.

3 aylık süreçte hasta günlük yaşamda olabildiğince dikkatli davranmalıdır.

Kontrol ve muayeneler aksatılmamalı, tamponların çıkarılmasından sonra burun bakımı ve temizliğine özen gösterilmelidir. Ameliyattan sonra hasta dikkat ettiği sürece rahat bir şekilde duş alabilir.

Makyaj konusunda ise burun kısmını kimyasal ürünler ile kapatmamak şartı ile sakınca yoktur. Unutulmaması gereken; burun bölgesinin 3 aylık süreçten sonra da koruma altında tutulmasıdır. Koku alma ve nefes alış verişinde meydana gelen sorunlar zamanla azalacaktır. Bu tür sorunlar ameliyatın kötü gittiğini göstermez; ameliyat sonrası beklenen durumlar arasında yer aldığı unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı – Rinoplasti Sonrası Ne zaman Gözlük Takarım?

Rinoplasti sonrasında yapılan tekniğe göre gözlük takılması sakıncalı olabilir. Bu yüzden doktorunuz ile görüşmeniz en sağlıklı adımdır. Gözlük yerine lens takmanız şiddetle tavsiye edilir. Genellikle 6-12 ay sonra pabuçsuz çerçevesi olan gözlük tercih etmeniz gerekir. Hatta gözlüğünüzü cerrahınıza göstermeniz daha iyi bir seçenektir.

Rinoplasti Sonrası Günlük Hayata Geçiş

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler en çok da iş hayatında yer alan hastaları ilgilendirir. Çünkü bu süreçte uzun bir süre izin almak mümkün olmayabilir. Birkaç gün sonra normal hayata dönmekte sakınca bulunmaz. Ancak bu süreçte de hastalar burun bölgesine dikkat etmelidir. Kış mevsiminde yapılan burun ameliyatları için grip riski de bulunmaktadır. Hastalık konusunda hastalar kendisini koruma altına almalıdır. Yaz mevsiminde hastalar çok sıcak ortamlardan kaçınmalı, burun içinin nemi korunmalıdır. Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler yerine getirildiği takdirde, hastalar bir sorun yaşamadan iyileşme sürecini sağlıklı bir şekilde atlatacaktır. Doktor ve hastaların sürekli iletişim halinde kalması ile meydana gelen her gelişmenin nedeni anlaşılabilir. Gerekli görüldüğünde geç kalınmadan müdahale edilmesi de sağlanabilir.