kulak burun boğaz uzmanı

FacebookTwitter

Nazal Fraktür (Burun Kırığı)

(0 oy)

Burun konumu itibariyle dışarıdan gelecek olan darbelere çok müsaittir. Burun kırıkları, en sık görülen yüz kırığı çeşididir. Gelişen şekil bozukluğu ile kendilerini belli etmelerine rağmen bazen şişlik ve kanama durumu güçleştirebilir.

 

 

Nazal Fraktür (Burun Kırığı) Nedir?: Burun konumu itibariyle dışarıdan gelecek olan darbelere çok müsaittir. Burun kırıkları, en sık görülen yüz kırığı çeşididir. Gelişen şekil bozukluğu ile kendilerini belli etmelerine rağmen bazen şişlik ve kanama durumu güçleştirebilir. Yine de tecrübeli bir elin kırığı fark etmesi ve muayene esnasında düzeltmesi güç değildir. Çekilen burun filminde (nazal grafi) kırık hattı görülebilir.

 

Nazal Fraktür (Burun Kırığı) de Önemli Olan Durumlar?: Travma sonrası gelişen doku içi kanamaları gözden kaçabilmeleri bakımından kırıktan daha önemlidir. Doku içine kanama sonucu özellikle çocuklarda kıkırdak septumun beslenme bozukluğuna bağlı kıkırdak erimesi olur. Septal destekten mahrum kalan burun ucu deforme olur, burun girişi daralır. Çocuklar 24 saat izlenmelidir.

 

Nazal Fraktür (Burun Kırığı) Tedavisi Nedir?: Burun kırıklarının düzeltilmesi en kolay ilk gün olur. Hasta zaten ağrılıdır ve muayenenin verdiği ağrı fazla sorun teşkil etmez. Kırık muayene ile birlikte düzeltilebilir. Burun üzerine strip bantlar ile , burun içine tamponlar konarak yerine yerleştirilen burun kemiği desteklenir. Daha sonraki günlerde iyileşme başlamıştır, hem düzeltme güçleşir hem de ağrı problemi vardır. Bunlarda lokal anestezi gerekir. Onuncu günü geçen kırıklar ancak operasyonla düzeltilebilir.


Dr. Uzdan Uz'a
Sorun

Yıldızlı (*) alanların doldurulması zorunludur. HTML kod izni yoktur.
Sorularınıza yanıt verebilmemiz için lütfen bilgilerinizi doğru giriniz!