kulak burun boğaz uzmanı

FacebookTwitter

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo

(6 oy)

İç kulaktaki denge merkezinde bulunan kristallerin arka yarım daire kanallarına düşmesi ile meydana gelmektedir. Genellikle en sık şikayet baş hareketleri ile artan başdönmesidir.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) Nedir?: İç kulaktaki denge merkezindeki kristallerin arka yarım daire kanallarına düşmesi ile oluşmaktadır. Genellikle hiçbir etken olmadan 30-50 yaşlarında ortaya çıkar. En sık şikayet başdönmesi (vertigo)'dir. Başdönmesi özellikle baş hareketleri ile artar. Bu baş dönmesi genellikle 2 dakikadan az sürer. 

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) Bulguları Nelerdir?: 

  • Vertigo (Başdönmesi): Etraf döner tarzda saniyeler süren başdönmesi.
  • Kısa sürer(paroksismal): saniyeler veya dakikalar içinde şikayetler geçer.
  • Pozisyon: Pozisyon değiştirilmesi ile şikayetler artar.
  • Bulantı: Çok sık gözlenmez ancak görülebilinir.

 

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) Tanısı Nasıl Konur?: Tanı için anamnez oldukça önemlidir. Saniyeler süren ve baş hareketleri ile artan baş dönmesi şikayetinin varlığı oldukça önemlidir. Dix Hallpike testinin pozitif olması arka yarım daire kanallarının tutulduğu BPPV hastalarında oldukça önemlidir. Bu test mutlaka Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır. Test sırasında gözlerde görülen nistagmus ve ani başlayan baş dönmesi oldukça tipiktir. 

Dix Hallpike Testi:

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) Hangi Hastalıklar ile Karışabilir?: 

  • Meniere Hastalığı
  • Labirentit (İç kulağın hastalığı)
  • Vestibüler Nörinit (Denge sinirinin enfeksiyonu)
  • Yüksek Tansiyon
  • Beyin Kanamaları
  • Felçler

 

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) Tedavisi Nedir?: Dix Hallpike manevrası ile tanı konulduktan sonra, Epley Manevrası ile arka yarım daire kanallarından (posterior semisirküler kanal) kristallerin eski konumuna getirilmesi sağlanır. Semont manevrası da tedavide oldukça etkilidir. Hastalar doktorlarının kontrolünde evde semont manevrasını oldukça rahat uygulayabilirler. Dix Hallpike manevrası, Epley Manevrası ve Semont Manevrasını anlatan bilgilendirici videolara lütfen bakınız.

Epley Manevrası:

Semont Manevrası: 

Tedavide, ilaçlar da kullanılabilinir. Eğer vertigo(başdönmesi) şikayetlerinde azalma olunamazsa cerrahi tedaviler (singüler nörektomi, posterior semisirküler kanal oklüzyonu) uygulanabilir.

Video


Dr. Uzdan Uz'a
Sorun

Yıldızlı (*) alanların doldurulması zorunludur. HTML kod izni yoktur.
Sorularınıza yanıt verebilmemiz için lütfen bilgilerinizi doğru giriniz!