kulak burun boğaz uzmanı

FacebookTwitterYoutubeFeedLinkedinVimeoPicasa

Doç. Dr. Uzdan Uz - Kulak Burun Boğaz Uzmanı - İzmir Manisa - Boğaz Hastalıkları

 

 

 

Ağız içinde görülen ağrılı yaralara aft denilmektedir. Latince aftöz stomatit (aphtous stomatitis) olarak adlandırılmıştır. 

Guatr tiroid bezinin büyümesidir. Guatr; bazen hipotiroidide gelişir, çünkü bez daha fazla hormon üretebilmek için büyür. Hipertiroidide hücreler fazla çoğaldığından büyüme görülebilir. Çok sayıda nodül de bezi büyütebilir.

Tiroid (guatr bezi) boğazımızın tabanında bulunan, vücudun çalışma hızını ayarlayan bir bezdir. Tiroid nodülü boyundaki tiroid bezinde bulunan bir kitledir. Tiroid nodüllerinin %90’dan fazlası iyi huyludur. 

Larengofaringeal reflü toplumun yaklaşık %30'unda görülen ve ses kısıklığı, boğazda gıcık hissi, uzun süren öksürük gibi şikayetlere neden olan yaygın bir hastalıktır.

Farenjit, yutağın (farenksin) infeksiyonuna denir. Nedenler bazen mikrobik bazen ortamın ısısına tozuna bağlı gelişen reaksiyonlardan dolayı olabilir. En sık boğaz ağrısı ve boğazda yanma gözlenir.

Uyku sırasında burun ve dilin arkasındaki hava yolunun daralmasıyla ve buradaki küçük dilin veya yutak seviyesindeki yapıların titreşimleriyle ortaya çıkan sese horlama denir.

Uykuda görülen solunum bozukluklarının en hafifi horlama hastalığı, en ağır şekli de obstruktif uyku apne sendromu (tıkayıcı uyku apnesi) dur. 

Dil bağı, tıp dilinde ankiloglossi ismi verilir. Dil bağının kısa olması ile karakterizedir. Dil yukarı kaldırılmaya çalışılınca rahatlıkla görülür. Konuşmayı çok fazla etkilemez. 

Alt ve üst dudaklar, dil, ağız tabanı, yanaklar, sert ve yumuşak damak, küçük dil, dişler ve diş etleri ile alt ve üst çeneyi içeren sindirim ve solunun yolunun giriş kapısını oluşturan önemli bir bölgede yer alan tümörlerdir.

Boyun bölgesinde oluşan şişlikler hem yetişkin hem de çocuklarda zaman zaman görülebilen, basit üst solunum yolu enfeksiyonunun sonucu olabileceği gibi bazen de ciddi hastalıkların bulgusu olabilir.

Tonsillit, hem çocukluk çağında hem de erişkin çağda sık görülen enfeksiyonlardandır. Enfeksiyonun nedenine göre tedavisi de değişir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda KBB uzmanına danışmanız önerilir.

Bademcikler, ağız boşluğunun hemen arkasında her iki tarafta bulunan yapılardır. Vücuda giren yabancı maddeler için bir bariyer görevi görür. Ancak tekrarlayan enfeksiyonları ve büyümesi ile sorunlar yaşanır.

Gırtlak boynun ön tarafında yer alan, solunum yolunda bir köprü, yutmada önemli bir yere sahip olan ses organımızdır. Kanserlerinde ses kısıklığı, yutma güçlüğü, nefes darlığı gibi şikayetler sık gözlenir.

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 4444228 '6261