kulak burun boğaz uzmanı

FacebookTwitter

Kulak Nasıl Temizlenmeli?

(6 oy)

Kulak Nasıl Temizlenmeli? Kulak Çöpü Kullanılmalı mı?

Dış kulak kanalının girişinden yaklaşık yarım santim daha içeriye doğru uzanan kulak kılları bulunmaktadır. Hem de salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgılar tozun, dış etmenlerin orta kulağa ve iç kulağa girmesini engeller. Aynı zamanda tüm vücudumuzda olduğu gibi kulak kanalındaki deri de zamanla yenilenir ve eski deri kalıntıları dış kulak kanalına dökülür. Normal çalışan bir kulakta bu döküntüler ve üretilen salgılar dışarıya atılabilmektedir. 

Özellikle banyo ve duş sonrasında kulak temizleme çubukları ile bu kirler temizlenmeye çalışılır ama bu kirler daha da içeri itilir. Kulak temizleme çubuklarını kullanan kişilerde zamanla kulak yolunu tıkayan büyük kulak kirleri gözlenebilir, kulak tamamen tıkanırsa işitme azlığı ve kulakta dolgunluk-tıkanıklık hissi gözlenebilir. Özellikle havuza, denize veya banyolardan sonra tıkanıklık ve işitme azlığı daha da artabilir, fırsatçı enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.

Önerimiz banyo ve duş sonrası bu temizleme çubukları ile kulağınızı kesinlikle kurcalayamayınız. Pamuklu bir bez ile dış kulak kanalı girişini temizleyebilirsiniz. Eğer kulağa giren bir kulaklık takıyorsanız ve belli aralıklarla kulağınızda tıkanıklık oluyorsa, kesinlikle temizleme çubuğu ile kulak karıştırılmamalıdır. Sık sık kulak kiri tıkanıklık yaratıyorsa 3-6 ayda bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

Benzer Öğeler (etikete göre)


Dr. Uzdan Uz'a
Sorun

Yıldızlı (*) alanların doldurulması zorunludur. HTML kod izni yoktur.
Sorularınıza yanıt verebilmemiz için lütfen bilgilerinizi doğru giriniz!